Logo Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Wojciecha Kilara w Dzierżoniowie

Państwowa Szkoła Muzyczna I Stopnia
im. Wojciecha Kilara w Dzierżoniowie

58-200 Dzierżoniów, ul. H. Sienkiewicza 11, tel./fax. 074 8313710

PARTNERSTWO Z LANŠKROUN

... nasi południowi przyjaciele

Współpraca z Základní umělecká škola im. Jindřicha Pravečka Lanškroun

18 maja 2004 r. uczniowie dzierżoniowskiej szkoły muzycznej po raz pierwszy wyjechali do Lanškroun na Koncert Chopinowski, na którym wystąpili uczniowie szkół muzycznych z Lanškroun, Brna i Dzierżoniowa. Na koncercie wystąpili m.in. pianiści Hubert Wysoczański, Maurycy Huf oraz zespół akordeonowy w składzie: Katarzyna Marcinów, Katarzyna Zimorska, Katarzyna Górska, Łukasz Komoński, Sławomir Omylski.

Założenia dotyczące współpracy

W roku szkolnym 2004/2005 w ramach współpracy ze szkołę partnerską ZUŠ im. J. Pravečka w Lanškroun zorganizowano 3 koncerty, na których wystąpili uczniowie i nauczyciele szkoły czeskiej i polskiej.

Przebieg współpracy

 • pierwszy koncert odbył się w ramach obchodów Dni Kultury Czeskiej w Dzierżoniowie 25-26.10.2004r.
 • drugi 15.04.2005 r. - miał charakter kameralny, na którym wystąpiły duety polsko-czeskie oraz zespół kameralny, który wykonał Sonate ad Tabulam J. H. Schmelzera.
  W tym dniu do południa goście z Lanškroun zwiedzali miasto Dzierżoniów, a od godziny 14.00 odbył się Jam Session w auli szkoły z udziałem uczniów i nauczycieli. Jednocześnie odbywały się próby duetów i zespołu kameralnego, które miały charakter integracyjny. Utwory wykonane na koncercie dały wiele radości zarówno słuchaczom jak i wykonawcom.
 • Dnia 17 maja 2005 r. pedagodzy i uczniowie PSM I st. w Dzierżoniowie odwiedzili zaprzyjaźnioną szkołę w Lanškroun, zapoznali się z systemem kształcenia artystycznego w Czechach oraz poznali bazę lokalową szkoły.
  Uczniowie odwiedzili izbę regionalną patrona szkoły Jindřicha Pravečka, a wieczorem na wspólnym koncercie, na zamku wykonali utwory kompozytorów polskich z okazji Dni Kultury Polskiej w Lanškroun.
  Koncert zakończył się odśpiewaniem czeskiej pieśni ludowej "Marianko ma".
 • 16.05.2006 r Chór Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. Wojciecha Kilara w Dzierżoniowie przygotowany przez p. Pawła Wólkiewicza gościł w czeskim Lanškroun z koncertem w ramach Kalejdoskopu Kultury Partnerskich Miast.
 • Z okazji I Dnia Dęciaka (8.11.2006 r.) w PSM I st. im. Wojciecha Kilara w Dzierżoniowie odbyły się występy uczniów grających na instrumentach dętych ze szkół muzycznych z Kłodzka, Bystrzycy Kłodzkiej i czeskiego Lanškroun. W tym dniu w szkole rozbrzmiewały flety, klarnety, trąbki, waltornie i puzony.
 • 3 kwietnia 2007 r. – gościliśmy w Dzierżoniowie uczniów i nauczycieli z partnerskiej szkoły w Lanškroun. Uczniowie i nauczyciele zwiedzili w tym dniu Kościół Pokoju w Świdnicy oraz podziwiali piękne widoki z wieży ratuszowej w Dzierżoniowie. O godzinie 17.00 w auli szkoły odbył się Wiosenny Koncert, na którym wykonano utwory m. in. kompozytorów polskich: Janiny Garści, Jerzego Lefelda, Witolda Kulpowicza, Romualda Twardowskiego, Witolda Lutosławskiego oraz wystąpił poraz pierwszy zespół wokalny Komokrak
 • 16 maja 2007 r. – uczniowie naszej szkoły zwiedzili miasto rodzinne Bedricha Smetany w Litomyślu (Czechy). Tego dnia o godzinie 17.00 odbył się koncert uczniów z partnerskich szkół Dzierżoniowa i Lanskroun, na którym zaprezentowały się polsko-czeskie duety fortepianowe, gitarowe, akordeonowe, kwartet wiolonczelowy, skrzypcowy i zespół wokalno-instrumentalny

Koncert Chopinowski w Lanškroun ucz. Maurycy Huf rok 2004 Koncert Chopinowski w Lanškroun ucz. Maurycy Huf rok 2004

Dni Kultury Czeskiej w Dzierżoniowie zespół z Lanškroun rok 2004 Dni Kultury Czeskiej w Dzierżoniowie zespół z Lanškroun rok 2004

Zwiedzanie miasta Lanškroun rok 2005 Zwiedzanie miasta Lanškroun rok 2005

Zwiedzanie Dzierżoniowa przez delegację z Czech Zwiedzanie Dzierżoniowa
przez delegację z Czech rok 2005

Duet Emilia Andrzejewska i Martin Langer rok 2005 Duet Emilia Andrzejewska
i Martin Langer rok 2005

Koncert na zamku w Lanškroun rok 2005 Koncert na zamku w Lanškroun rok 2005

Zespół Komokrak Zespół Komokrak

powrót