SPOTKANIE Z PATRONEM

... dzieci, ich marzenia i listy

Przebieg spotkania

Dnia 14 września 2005 r. uczniowie oraz nauczyciele Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Dzierżoniowie wysłuchali prawykonania Sinfonii de motu Wojciecha Kilara. Koncert odbył się w Kościele Marii Magdaleny we Wrocławiu w ramach 40 Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans. Symfonię o ruchu wykonał Chór, Soliści i Orkiestra Filharmonii Narodowej z Warszawy pod batutą Dyrygenta Antoniego Wita. Utwór został skomponowany na prośbę Fizyków Polskich. Polscy uczeni postanowili uświetnić światowy Rok Fizyki, obchodzony w setną rocznicę ogłoszenia przez Alberta Einsteina teorii względności. Obchody zbiegły się z XXXVIII Zjazdem Fizyków Polskich. "Symfonia de motu" to utwór na chór, orkiestrę i dwóch solistów (sopran i baryton). Składa się z czterech części: "Selva" - Las, "Camino" - Droga, "Luce" - światło i "Amor" - Miłość.

Po wysłuchaniu koncertu uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Dzierżoniowie spotkali się z kompozytorem, wręczyli bukiet kwiatów oraz piękny list napisany przez wszystkich uczniów szkoły, w którym dziękują za wyrażenie zgody na nadanie szkole, imienia Wojciecha Kilara.

Spotkanie z kompozytorem było bardzo serdeczne i wzruszające zarówno dla uczniów jak i dla kompozytora.

Obecnie kompozytor rozpoczął pracę nad "Magnificatem" dla solistów, chóru i orkiestry symfonicznej.

Spotkanie dzieci z Wojciechem Kilarem

Dzieci dla Wojciecha Kilara Spotkanie Wojciecha Kilara z dziecmi

List do Wojciecha Kilara

wybrane fragmenty listu dzieci