Logo Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Wojciecha Kilara w Dzierżoniowie

Państwowa Szkoła Muzyczna I Stopnia
im. Wojciecha Kilara w Dzierżoniowie

58-200 Dzierżoniów, ul. H. Sienkiewicza 11, tel./fax. 074 8313710

DZIEŃ DĘCIAKA

... święto instrumentów dętych

"I Dzień Dęciaka” w Dzierżoniowie

Nasi goście

Na wspólne muzykowanie do dzierżoniowskiej szkoły muzycznej przybyli grający na instrumentach dętych uczniowie i nauczyciele szkół muzycznych z Kłodzka, Bystrzycy Kłodzkiej i czeskiego Lanškroun.

Państwowa Szkoła Muzyczna im. W. Kilara w Dzierżoniowie jako pierwsza w regionie zainicjowała cykl corocznych spotkań pod hasłem „Dzień Dęciaka”. Ich celem jest rozbudzenie aktywności muzycznej uczniów i rozwinięcie zamiłowania do wspólnego muzykowania, a także zapoznanie słuchaczy z budową i brzmieniem instrumentów dętych. W pierwszym takim spotkaniu (8 listopada 2006 r.) wzięli udział uczniowie zaprzyjaźnionych szkół muzycznych z Dolnego Śląska i Republiki Czeskiej. Szczególnym gościem był Cezary Traczewski – wybitny pedagog uczący gry na flecie. Przed wspólnym graniem goście mieli okazję zwiedzić Dzierżoniów i poznać jego historię.

Wspólne muzykowanie

Spotkanie przy muzyce było dobrą okazją do zawiązania nowych znajomości i chwilą świetnej zabawy. W niedawno odnowionej szkolnej auli odbyło się jam session, podczas którego uczniowie mogli popisać się własnymi umiejętnościami, zaś nauczyciele przybliżali uczestnikom spotkania historię powstawania instrumentów dętych oraz techniki wydobywania z nich dźwięku. Każdy z przybyłych mógł spróbować zagrać na trąbce lub flecie.

Wieczorny koncert

Wieczorem odbył się uroczysty koncert, na który przybyły także władze miasta. W odróżnieniu od wcześniejszego jam session towarzyszyła mu podniosła atmosfera – uczniowie wykonywali tym razem „poważne” utwory. Na zakończenie wszyscy wykonawcy zagrali wspólnie Marsz C. M. Webera. Dyrektor Anna Tabisz oraz grono pedagogiczne Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. W. Kilara ma nadzieję, że to spotkanie przyczyni się do wypromowania instrumentów dętych, a przede wszystkim zachęci młodzież do wspólnego muzykowania i doświadczenia płynącej z tego radości.

Małgorzata Otrocka

Duet Duet

Solo Solo

Flety Flety

powrót